Yeni Eklenenler
En Çok İndirilen

 Şirketlerin teknik kısımları son aylarda büyük bir panik içerisinde IPv6 için hazırlık yapmaya başladı. Çoğu internet kullanıcısının nedenini anlamadığı bu hazırlık süreci aslında, tahmin edilemeyecek bir büyümenin de işareti.

IPv4 Nedir ?
IPv4 ilk olarak 1981 yılında tanımlanmış yaygın bir internet protokolüdür. Katmanlar halinde, çalışan bu sistem tüm dünyadaki internet ağında bulunan her makineye birbirinden farklı IP adresleri atamakla yükümlü.

IPv4 protokolundaki adresler 32-BIT üzerinden dağıtılır.

IPv4 Neden Değiştiriliyor ?
Uzun süredir farkında olmadan kullandığımız bu protokol aslında internetin ne kadar hızlı büyüğüdünün bir kanıtı. 32′lik sistemde oluşturulabilen 4.29 milyar adet IP adresi bulunuyordu.

Ancak hızla gelişen internet ve şirketlerin topluca IP adreslerini satın alması sayesinde şu anda IPv4′ün sunduğu adreslerin sonu gelmek üzere. Bu sorun IP adreslerinin karaborsaya bile düşmesine neden olacak hale gelmek üzere.

Bu yüzden, bir üst protokol düzeyine geçip internet kullamının rahatlatılması hedefleniyor.

IPv6 Nedir ?
IPv6 şu anda kullandığımız mevcut protokol sisteminin bir üst versiyonunu oluşturuyor. IPv4 32-Bit sistemini desteklerken IPv6 128 Bit sistemine göre hazırlandı. Aradaki fark ise sadece üst versiyonlardan daha fazlası.

IPv4 ile IPv6 Arasındaki Temel Fark Nedir ?
Bu iki protokol arasındaki temel fark aslında iki IPv’nin desteklediği numaralandırma sisteminde gizli. IPv4 sadece 32Bit’lik sayıları kullandığı için kullanıcılara atayabileceği IP‘lerin sayısı kısıtlı kalıyor.

Ancak IPv6‘da geliştirilen sistem 128 Bit‘lik sayılara denk geliyor. Bu da bazı uzmanların tabiriyle, koca bir plajda kum tanelerine denk gelen bir rakam. Özetle, IPv6‘ya geçiş tamamlandığı zaman kullanıcıları onlarca yıl hiç bir endişe etmeden internet kullanmaya devam edecek.

IPv6′nın altyapısı aynı zamanda daha hızlı bir interneti de destekliyor.

IPv6 İle Birlikte Günlük Hayatımızda Neler Değişecek?
IPv6 son kullanıcıdan çok büyük şirketlerin ve internet servis sağlayıcılarının başına bela olacak.

Çünkü, şimdiye kadar yatırım yaptıkları sunucuların bazılarını tekrar değiştirmek zorunda kalacaklar. Ya da IPv4 ve IPv6‘yı aynı anda kullanan sistemlere yatırım yapmayı tercih edecekler.

Yeni protokolun son kullanıcıya getirdiği yeniliklerden biriyse modemlerine atanan IP adreslerinin değişmesi olacak. Artık kullanıcılar daha uzun ve bazı matematiksel kısaltmalarla adlandırılmış IP adreslerine sahip olacak.

Windows XP SP1‘den sonraki işletim sistemleri IPv6‘yı desteklediği için işletim sistemleri konusunda çok az kişi sorun yaşayacak. Ancak esas sorun, modemlerde yaşanacak. IPv6‘nın sunduğu protokoller daha farklı olduğu için IPv4 için hazırlanmış modemler yeni internette uyum sağlamayacak.

IPv6’ya Nasıl Geçiş Sağlanacak ?
IPv4‘ün sunduğu adreslerin tükeneceği teorisi yıllar önce ortaya atılmıştı. Ancak, milyarlarca IP‘in bitme olsalığı o kadar da ciddiye alınmadı. Şu anda interneti kullanan milyarlarca büyük şirketler ve kullanıcının yeni sisteme geçmesi oldukça masraflı ve yavaş bir süreç.

İlk önce donanım ve yazılım sektörünün kullanıcıları bu sistemle sorun yaşatmayacak ürünler hazırlaması gerekiyor. 8 Haziran‘da tüm dünya IPv6‘yı ciddi anlamda denemeye başlayacak. Bu testlerden alınacak olan derslerle birlikte sorunsuz bir internet tecrübesi için yeni sistemler de gelişmeye başlayacak.

Bu geçiş sürecinin ne kadar hızlı yaşanacağı ise şirketlerden çok tüketicilerin olaya gösterdiği ilgiliyle orantılı olacak.

3.020 kez

Yorum Yapınız