Yeni Eklenenler
En Çok İndirilen

Kart aidatlarını tüketiciye iade etmek zorunda kalan bankalar, davaları lehine çevirmek için özel kuryeyle yeni kart ve sözleşme göndermeye başladı.

 

Kredi kartı aidatı almakta zorlanan ya da tahsil ettiği aidatları iade etmek zorunda kalan bankaların yeni yöntemler geliştirdiği bildirildi. Tüketici derneklerinden edinilen bilgilere göre bankalar, kart aidatında tüketiciyi koruyan yasalardan kurtulmak için “kurye” yöntemini uyguluyor. Buna göre bankalar, kredi kartının süresi bitsin ya da bitmesin müşterilerine özel kuryeyle, içerisinde yeni kredi kartı ve kart sözleşmesi olan posta gönderiyor.
‘100 TL yıllık aidat’


Kurye, ev ya da işyerindeki adresinde vatandaşa kartı verirken sözleşmeye imza atmasını istiyor. Aksi halde kartın teslim edilmeyeceği, mevcut kartın da dondurulacağı bilgisi iletiliyor. Vatandaş, okuma fırsatı bulamadığı için içerisinde örneğin “Yıllık 100 TL kart aidatı alınır” maddesinin de bulunduğu sözleşmeyi imzalayıp kredi kartını alıyor.
Davalarda etkili
Bankaların bu yöntemle, tüketici mahkemelerinde kaybedilen kart aidatı davalarını kazanmayı hedeflediği belirtiliyor. İddiaya göre bankalar, içerisinde kart ücretinin açıkça yazıldığı ve müşterinin imzasını taşıyan kredi kartı sözleşmeleri düzenleyerek aidat için yasal zemin oluşturmaya çalışıyor.
Çetin: Görüntüyü kurtarma çabası
Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ali Çetin, bankaların uyguladığı yeni yöntemi “görüntüyü kurtarma çabası” olarak nitelendirdi. Bu yöntemin bankalara hukuk karşısında avantaj sağlamayacağını savunan Çetin, tüketicilere, “Yine de bu tür sözleşmeleri imzalamayın. İmzalayacaksanız, sözleşmenin içerisindeki kart aidatıyla ilgili olan maddenin üzerini çizip paraf atın. Sözleşmenin en altına da, ‘yasal haklarım saklı kalmak kaydıyla’ ibaresi ekleyin” uyarısında bulundu. Çetin, kart aidatı ödemiş vatandaşlara da, “Telefon bankacılığını kullanıp aidatınızı iptal ettirin” çağrısında bulundu.

1.974 kez

Yorum Yapınız